W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytania i przybliżyć Państwu niektóre kwestie związane z branżą pogrzebową.


KREMACJA


   Kremacji dokonuję się w krematorium, najbliższe nam krematorium znajduje się w Częstochowie. Ciało spalane jest w piecach krematoryjnych w temperaturze 800-1200 stopni Celsjusza. Po spaleniu prochy są rozdrabniane w specjalnym urządzeniu, a potem umieszczane w urnie.

   Kremacja może odbyć się w obecności rodziny lub bez niej. Jednak nie oglądamy samego procesu tylko w specjalnej sali jest pożegnanie a następnie technik wprowadza trumnę do pieca i to wszystko.

   Tak, do kremacji też jest potrzebna trumna, z tym że może być ona tekturowa lub drewniana(nie malowana i bez antab). Do tego dochodzi urna i tu wybór jest ogromny od metalowych w miarę tanich do zrobionych z różnego rodzaju kamieni. W naszych realiach nie ma jeszcze kolejek do kremacji i spokojnie w 3 dobie planujemy pogrzeby, natomiast nie można ciała skremować przed upływem 24 godzin od śmierci.

   Koszt samego spopielenia w skali kraju jest podobny ok.600zł do tego należy doliczyć koszty transportu . Koszt całej ceremonii może wynieść podobnie jak pogrzebu tradycyjnego jednak kremacja jest też sposobem na redukcję kosztów pochówku. Dlaczego ? Tradycyjna metoda pogrzebu jest droższa jeżeli chodzi o cmentarze. Miejsce na cmentarzu, grób, jego przygotowanie i sam nagrobek są droższe. Urnę można pochować w już istniejącym i zajętym grobie np.w pomniku , nawet jeśli nie upłynęło 20 lat od ostatniego pogrzebu.

   Obecnie Kościół zezwala na kremację, pod warunkiem że nie wynika ona z niechrześcijańskiej motywacji (szczególnie niewiary w zmartwychwstania ciała), jednak usilnie zachęca do zachowania chrześcijańskiego zwyczaju grzebania w ziemi.


ZASIŁEK  POGRZEBOWY


     Jak mogę załatwić zasiłek pogrzebowy?

Załatwienie zasiłku pogrzebowego najlepiej zlecić naszej firmie usługa ta jest bezpłatna a odciąży państwa znacznie.

     Kiedy przysługuje ?   

W razie śmierci:

  1. ubezpieczonego –osoby,która podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu;
  2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę;
  3. osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania;

     Komu przysługuje ?  

 Członkowi  rodziny który poniósł koszty związane z pogrzebem  ale również osobie obcej (sąsiad,przyjaciele, pracodawca, DPS, itd) jednak

na zasiłek w wysokości 4000 zł liczyć mogą członkowie rodziny zmarłego.

W przypadku pozostałych osób (przyjaciele, pracodawca, kościół, DPS, itd.), zasiłek pogrzebowy przysługuje do wysokości poniesionych kosztów max. 4000 zł

     Jakie dokumenty są niezbędne?

  1. Wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego (druk Z-12).
  2. Akt zgonu 
  3. Oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu 
  4. Dokumenty potwierdzające Twoje pokrewieństwo lub powinowactwo z osobą zmarłą (skrócone odpisy aktów stanu cywilnego).
  5. Zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

KOSMETYKA POŚMIERTNA


   Tanatopraktor (tanatokosmetolog) jest osobą zajmującą się ciałem zmarłego posiadającą  wiedzę i umiejętności. Kiedy zakończy swoje zadanie, ciało będzie gotowe do pochówku.

   Tanatotoaleta są to podstawowe czynności obejmujące higienę czyli: umycie ciała, włosów, golenie zarostu, dezynfekcję, zabezpieczanie wycieków, zamknięcie ust i oczu. Ma na celu przygotowanie ciała do ubierania. 

   Tanatokosmetyka są to wszelkie zabiegi estetyczne majce na celu skorygowanie, zaretuszowanie widocznych zewnętrznych zmian pośmiertnych powstałych na odkrytych częściach ciała zmarłego (np. plamy opadowe , bladość, żółtaczka itp. ).

Zadaniem tanatokosmetyki jest poprawa wyglądu skóry  poprzez kosmetyki zakrywające przebarwienia i zasinienia skórny oraz doprowadzenie skóry do naturalnego koloru.

 Osoba zmarła po szeregu zabiegów tanatokosmetyki zyskuje spokojny i naturalny wyraz twarzy.

Oczywiście nie można tez zapomnieć o włosach. Czesanie, układanie a niekiedy  strzyżenie, farbowanie, regulacja brwi wszystko to pewien umieć dobry tanatopraktor . 

 Przeprowadzany jest także manicure, wyrównuje się paznokcie. Jeżeli jest potrzeba paznokcie  są także malowane – u kobiet na wybrany kolor, u mężczyzn lakierem pokrywającym zasinienia. 

   Tanatoplastyka czyli rekonstrukcja pośmiertna. Zabiegi estetyczne stosowane w przypadku ciał uszkodzonych np. zgonów w wypadkach komunikacyjnych itp. ale też ciał osób po  przebytych ciężkich chorobach które zostawiły trwały ślad.

   Tanatoplastyka ma na celu uzyskanie pierwotnego wyglądu osoby zmarłej poprzez odtworzenie wyglądu twarzy i wyglądu ciała poprzez stosowanie specjalnych wosków i chemii pogrzebowej.

Rekonstrukcje pośmiertne są bardzo ważne dla bliskich w aspekcie psychologicznym i estetycznym, nadaje śmierci ludzki godny wymiar

   Tanatopraksja (balsamacja)  jest zabiegiem konserwującym odpowiada trosce o względy sanitarne i higienę. Jest to metoda "odkażania" zwłok z gromadzących się w ludzkim ciele bakterii przyspieszających niszczenie ciała, który oprócz przywracania zmarłemu bardzo naturalnego wyglądu, powstrzymuje procesy gnilne. Zabieg polega na wprowadzeniu do naczyń krwionośnych osoby zmarłej płynów, które pomagają zakonserwować tkanki i organy wewnętrzne oraz skutecznie hamują proces rozkładu ciała po śmierci, rozwój bakterii i zbieranie się gazów.      Balsamacja przywraca ciału bardziej naturalny wygląd, niweluje zasinienia, plamy opadowe itp.

 Balsamacja jest szczególnie wskazana w przypadkach transportu zwłok na duże odległości np. innego  kraju, konieczności przechowywania zwłok w chłodni przez dłuższy czas (jeśli trzeba opóźnić datę pogrzebu ) oraz kiedy ciało będzie wystawione dłuższy czas na widok publiczny w temperaturze pokojowej.