W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na pytania i przybliżyć Państwu niektóre kwestie związane z branżą pogrzebową.
Kremacji dokonuję się w krematorium, najbliższe nam krematorium znajduje się w Częstochowie. Ciało spalane jest w piecach krematoryjnych w temperaturze 800-1200 stopni Celsjusza. Po spaleniu prochy są rozdrabniane w specjalnym urządzeniu, a potem umieszczane w urnie.
Kremacja może odbyć się w obecności rodziny lub bez niej. Jednak nie oglądamy samego procesu tylko w specjalnej sali jest pożegnanie a następnie technik wprowadza trumnę do pieca i to wszystko.
Tak, do kremacji też jest potrzebna trumna, z tym że może być ona tekturowa lub drewniana(nie malowana i bez antab). Do tego dochodzi urna i tu wybór jest ogromny od metalowych w miarę tanich do zrobionych z różnego rodzaju kamieni. W naszych realiach nie ma jeszcze kolejek do kremacji i spokojnie w 3 dobie planujemy pogrzeby, natomiast nie można ciała skremować przed upływem 24 godzin od śmierci.
Koszt samego spopielenia w skali kraju jest podobny ok.600zł do tego należy doliczyć koszty transportu . Koszt całej ceremonii może wynieść podobnie jak pogrzebu tradycyjnego jednak kremacja jest też sposobem na redukcję kosztów pochówku. Dlaczego ? Tradycyjna metoda pogrzebu jest droższa jeżeli chodzi o cmentarze. Miejsce na cmentarzu, grób, jego przygotowanie i sam nagrobek są droższe. Urnę można pochować w już istniejącym i zajętym grobie np.w pomniku , nawet jeśli nie upłynęło 20 lat od ostatniego pogrzebu.
Obecnie Kościół zezwala na kremację, pod warunkiem że nie wynika ona z niechrześcijańskiej motywacji (szczególnie niewiary w zmartwychwstania ciała), jednak usilnie zachęca do zachowania chrześcijańskiego zwyczaju grzebania w ziemi.
Jak mogę załatwić zasiłek pogrzebowy?
Załatwienie zasiłku pogrzebowego najlepiej zlecić naszej firmie usługa ta jest bezpłatna a odciąży państwa znacznie.
Kiedy przysługuje ?
W razie śmierci:
Komu przysługuje ?
Członkowi rodziny który poniósł koszty związane z pogrzebem ale również osobie obcej (sąsiad,przyjaciele, pracodawca, DPS, itd) jednak
na zasiłek w wysokości 4000 zł liczyć mogą członkowie rodziny zmarłego.
W przypadku pozostałych osób (przyjaciele, pracodawca, kościół, DPS, itd.), zasiłek pogrzebowy przysługuje do wysokości poniesionych kosztów max. 4000 zł
Jakie dokumenty są niezbędne?
Tanatopraktor (tanatokosmetolog) jest osobą zajmującą się ciałem zmarłego posiadającą wiedzę i umiejętności. Kiedy zakończy swoje zadanie, ciało będzie gotowe do pochówku.
Tanatotoaleta są to podstawowe czynności obejmujące higienę czyli: umycie ciała, włosów, golenie zarostu, dezynfekcję, zabezpieczanie wycieków, zamknięcie ust i oczu. Ma na celu przygotowanie ciała do ubierania.
Tanatokosmetyka są to wszelkie zabiegi estetyczne majce na celu skorygowanie, zaretuszowanie widocznych zewnętrznych zmian pośmiertnych powstałych na odkrytych częściach ciała zmarłego (np. plamy opadowe , bladość, żółtaczka itp. ).
Zadaniem tanatokosmetyki jest poprawa wyglądu skóry poprzez kosmetyki zakrywające przebarwienia i zasinienia skórny oraz doprowadzenie skóry do naturalnego koloru.
Osoba zmarła po szeregu zabiegów tanatokosmetyki zyskuje spokojny i naturalny wyraz twarzy.
Oczywiście nie można tez zapomnieć o włosach. Czesanie, układanie a niekiedy strzyżenie, farbowanie, regulacja brwi wszystko to pewien umieć dobry tanatopraktor .
Przeprowadzany jest także manicure, wyrównuje się paznokcie. Jeżeli jest potrzeba paznokcie są także malowane – u kobiet na wybrany kolor, u mężczyzn lakierem pokrywającym zasinienia.
Tanatoplastyka czyli rekonstrukcja pośmiertna. Zabiegi estetyczne stosowane w przypadku ciał uszkodzonych np. zgonów w wypadkach komunikacyjnych itp. ale też ciał osób po przebytych ciężkich chorobach które zostawiły trwały ślad.
Tanatoplastyka ma na celu uzyskanie pierwotnego wyglądu osoby zmarłej poprzez odtworzenie wyglądu twarzy i wyglądu ciała poprzez stosowanie specjalnych wosków i chemii pogrzebowej.
Rekonstrukcje pośmiertne są bardzo ważne dla bliskich w aspekcie psychologicznym i estetycznym, nadaje śmierci ludzki godny wymiar
Tanatopraksja (balsamacja) jest zabiegiem konserwującym odpowiada trosce o względy sanitarne i higienę. Jest to metoda "odkażania" zwłok z gromadzących się w ludzkim ciele bakterii przyspieszających niszczenie ciała, który oprócz przywracania zmarłemu bardzo naturalnego wyglądu, powstrzymuje procesy gnilne. Zabieg polega na wprowadzeniu do naczyń krwionośnych osoby zmarłej płynów, które pomagają zakonserwować tkanki i organy wewnętrzne oraz skutecznie hamują proces rozkładu ciała po śmierci, rozwój bakterii i zbieranie się gazów. Balsamacja przywraca ciału bardziej naturalny wygląd, niweluje zasinienia, plamy opadowe itp.
Balsamacja jest szczególnie wskazana w przypadkach transportu zwłok na duże odległości np. innego kraju, konieczności przechowywania zwłok w chłodni przez dłuższy czas (jeśli trzeba opóźnić datę pogrzebu ) oraz kiedy ciało będzie wystawione dłuższy czas na widok publiczny w temperaturze pokojowej.